kredi karti taksitlendirme

Kredi Kartı Borcu Kapatma Yolları

Kredi kartları harcama yaparken oldukça keyif veren ancak ödeme zamanı geldiğinde bir o kadar keyif kaçıran bir ödeme sistemidir. Herkesin cüzdanında en az 1 adet bulunan bu kartlar, zaman zaman birçok insanı darlayacak duruma getirmektedir. Harcama yapılıp ödeme zamanı geldiğinde ödeme yapılmadığı takdirde, işleyen faizler, bir türlü kapanmak bilmeyen borçlar insanların kabusu haline gelmektedir.

Kredi kartı borcu asgari ödeme tutarı birçoğumuz için daha cazip görünmektedir. Ancak bu bir çözüm değildir. Asgari tutar aylık faizden kurtarır ancak borç bir sonraki aya devrettiğinde ve bir sonraki ayın borcunun üstüne bindiğinde ve bu durum bu şekilde sürüp gittiğinde içinden çıkılmaz bir hal alır. Müşteriler bazen ne kadar ödersem kardır mantığıyla asgari tutara yakın miktarda ödemeler yapmaktadır. Bu durumda faizin daha az işleyeceği düşüncesine kapılırlar ancak kredi kartına asgari tutar ya da tam borç tutarı yatırılmadığı müddetçe faiz işlemeye devam eder. Kredi kartı borcunu kapatma yolları ise bu tür durumlarda devreye girer. Kredi kartının asgarisini ödeyerek geçiştirmek yerine, ihtiyaç kredisi çekmek ve faizi daha az olan bu krediyi düzenli ödemek daha mantıklı bir seçenek olarak müşterilere sunulmuştur. Bir başka kredi kartı borcu kapatma yolu ise; tüketici kredisi kullanmaktır. Tüketici kredisi de ihtiyaç kredisi gibi toplu çekim yapılarak, kredi kartına toplu ödeme yapılması imkanı sunar. Böylece fazla kredi kartı faizi ödemekten de kurtulmuş olunur. Başka bir kredi kartı borcu kapatma yolu da kredi kartı borç taksitlendirmesi yapan piyasa poscularıdır. Bu işi yapan birçok firma bulunmaktadır. Kredi kartı borcunu tamamen kapatarak, istenildiği kadar takside borcu bölerek, belli miktarda faizlerle borcun ödenmesine imkan sağlamaktadırlar. Bankaların kredi kartı borcu kapatma yollarından birisi de taksitlendirme yapmalarıdır. Kartın borcunu 12–24 ay gibi taksitlere bölerek vadeli bir şekilde borcun daha az faizle ödenmesine olanak sağlamaktadır.

Kredi kartlarının asgari tutarlarını yatırarak ertelemek yerine, yukarıda belirtilen kredi kartı borcu kapatma yollarından birisini tercih etmek cebinizden çıkacak maddi tutarın düşmesine olanak sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcunu Nasıl Taksitlendirebilirim başlıklı makalemizde kart taksitlendirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir